Kundens egen IT-avdelning

Om oss

Atrox är ett nytänkande och framåtsträvande IT-företag med kundens verksamhet i fokus. Sedan 2004 har vi effektiviserat IT-miljöer, stöttat expansioner och optimerat kommunikationskanaler med kvalitativa IT-lösningar.

Idag är vi 12 medarbetare och tillsammans servar vi ett 70-tal kunder med 10–100 anställda där vi har helhetsansvaret för IT-miljön. Vi jobbar med allt från lokala till globala kunder och stöttar dem primärt inom IT-tjänster såsom infrastruktur, datorer och nätverk till molnlösningar, drift och support.

En tydlig del av vår vision är att transformera våra kunder till modern IT, och få användarna produktiva i sina IT-verktyg. Därför valde vi i ett tidigt skede att satsa på Office 365. Här är vi idag en av de vassaste MSP leverantörerna inom vårt segment och målgrupp. Vi erbjuder även flera egenutvecklade Office 365 utbildningar i klassrum och E-learning.

Våra kunders framtida utveckling och tillväxt är viktig för oss.
Som Kundens egen IT-avdelning ansvarar vi för att de rätta IT-verktygen implementeras och att den bästa supporten finns att tillgå. Våra kunder får de tekniska förutsättningarna som behövs för att kunna driva sin verksamhet på ett effektivt, smart och säkert sätt.

Kontakta gärna mig för ytterligare rådgivning och konsultation

Fredrik Nyberg, Founder Atrox
Senior Advisor IT Management and Cloud
08-51 80 41 00 – fredrik.nyberg@atrox.se

 

Vår Vision

”Som Kundens egen IT-avdelning är vår vision att leverera en kvalitativ IT-miljö och skapa tekniska förutsättningar för kundens framtida utveckling och tillväxt.”

Värderingar

Vi värderar långsiktighet, kvalitét och trivsel på jobbet. Vi har en låg personalomsättning och Atrox kännetecknas av att vi är uppskattade hos våra kunder och att vi alltid är trevliga, kompetenta och serviceinriktade.

Fakta om företaget

Grundades: 2004
Ägare: Fredrik Nyberg, Katinka Nyberg, Johan Wiman (alla aktiva i bolaget)
Antal anställda: 12 personer
Omsättning: ca 18 milj

Fredrik Nyberg, Senior rådgivare

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 02

fredrik.nyberg@atrox.se

Johan Wiman, Senior rådgivare

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 04

johan.wiman@atrox.se

Jon Bälter, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 03

jon.balter@atrox.se

Katinka Nyberg, VD

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 01

katinka.nyberg@atrox.se

Linus Nyholm, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 06

linus.nyholm@atrox.se

Fredrik von Perner, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 05

fredrik.vonperner@atrox.se

Simon Stappe, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 11

simon.stappe@atrox.se

Per Bryngemark, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 17

per.bryngemark@atrox.se

Pernilla Smedberg, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 08

pernilla.smedberg@atrox.se

Leon Giraudo, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 15

leon.giraudo@atrox.se

Timmy Mirbäck, Konsult

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 19

timmy.mirback@atrox.se

Tomas Stockhaus, Konsult/Teamleader Helpdesk

Tel: + 46 (8) - 51 80 41 13

tomas.stockhaus@atrox.se
Vi levererar moderna IT-lösningar till flera av Sveriges snabbast växande företag Våra kunder
Microsoft Partner